הכותבים במנטליקה מרוויחים תמלוגים מהפרסומות, רוצה גם? ההרשמה בחינם!
החלטות_שעושים_ביום_בהיר_ליום_סגריר

החלטות שעושים ביום בהיר ליום סגריר


כאשר אנחנו נמצאים בסערות רגשיות שונות, מדוכאים או עייפים מאוד כתוצאה מחוסר שינה, קשה לנו לזכור שאתמול היה נפלא ומחר השמש תזרח..
כאשר אנחנו נמצאים בסערות רגשיות שונות, מדוכאים או עייפים מאוד כתוצאה מחוסר שינה, קשה לנו לזכור שאתמול היה נפלא ומחר השמש תזרח..

שינה היא תעלומה גדולה אולם ברור שהיא הכרח, לכל בעל חיים, אין בעל חיים שיכול להתקיים ללא שינה. ישנם מחקרים רבים על ההשלכות הקשות ואף הדרמטיות של מחסור בשינה על המוח, ההתנהגות, הרגשות והיכולות השכליות. מחקר אחד הראה ששופטים עם מחסור בשינה, החמירו עם המורשעים לעומת שופטים שישנו כיאות. מחקר אחר הראה כי היכולת האמפטית של בני האדם משתבשת קשות כאשר אנחנו ישנים לא טוב ומחקרים רבים אחרים הראו כי המצב רוח, היכולת הקוגנטיבית, והריכוז נפגעים קשות בבני אדם שאינם ישנים היטב.

ישנם מצבים נוספים בהם בני אדם מרגישים ועשויים לפעול באופן שונה לחלוטין מהרגיל שלהם. למשל במצב של עוררות מינית חזקה או התאהבות. 
מחקר של פרופ דן אריאלי הראה כי עוררות מינית בעלת השפעה רבה על אספקטים שונים המצריכים החלטה ושיפוט בתחום המיני ואותם אנשים פועלים באופן שונה לפני ואחרי עוררות מינית ולעיתים קרובות מצטערים אחרי שפעלו כפי שפעלו.. 

גם אנשים המצויים בדיכאון, אינם מסוגלים לעיתים קרובות להיות אופטימיים ולהאמין שהטוב שהיה, יחזור שוב ובגדול.

אז מה עושים כאשר נמצאים בתוך חשכה גדולה שבה לא ניתן להרגיש שום דבר חיובי, לראות אור כלשהוא וקשה מאוד להזכר ולהרגיש תחושות וחוויות טובות שהתרחשו בחיינו ובטח לא להאמין שהטוב בוא יבוא? מה לעשות גם להמנע מטעויות שעושים כנמצאים בתקופה שבה הרגשות סוערים, וכאמור קשה אז לקבל החלטה נכונה ושפויה (כאשר אנחנו קצת לא שפויים..)

מה שאני עושה זה להחליט מראש בימים טובים ורגילים (שזה רוב הזמן..), שכשמגיעים ימים אחרים, מה בדיוק צריך לעשות (קובע מראש, מה לעשות בסיטואציות מסויימות) כלומר, להחליט שלא להחליט בימים "הרעים" ולבצע רק את ההחלטה שהכנתי מראש בתקופה הטובה. לא רק לא להתנהג כמו במחקר שבו אנשים מגורים מינית החליטו על יחסי מין ללא הגנה. אלא שורה ארוכה של החלטות, כמו למשל לא להתפטר מהעבודה בגלל יום רע במיוחד בעבודה.. דבר שקרה בטח להרבה.. אלא לחכות שהיום הזה יעבור ולהחליט כאשר הרגשות נרגעים. ועוד החלטות חשובות למצבים שונים.

כמו כן, לזכור ולצרוב בזכרוני חוויות שאני נהנה ומאושר בהם בזמן שהן מתרחשות. לזכור אותם, לצלם בראש, את הרגע ואת הרגעים של שמחת החיים, החוויות והרגעים בעלי המשמעות, בכדי לשלוף ולהזכר בהם בימים קשים כמו אלו שכתבתי למעלה שבו יבואו. לדעת ולזכור שיהיו ימים אחרים, וששום דבר, לא נשאר לנצח גם לא תקופות קשות, ושאנחנו יותר עמוקים וגדולים מהתהומות שלנו. 
 


מה דעתך על החלטות שעושים ביום בהיר ליום סגריר ?
תגובתך:
כתובת אתר: //:HTTP
שם: אימייל : קבלת תגובות לאימייל
פרסום תגובה