הכותבים במנטליקה מרוויחים תמלוגים מהפרסומות, רוצה גם? ההרשמה בחינם!
נווה_יעקב-אנושיות_המטפל

נווה יעקב- אנושיות המטפל


לאחרונה היינו עדים לכתבה קשה אודות מה שמתכולל בבית החולים הפסיכיאטרי נווה יעקב. לפי פרטי הכתבה המטפלים התאכזרו קשות למטופלים ואני שואלת את עצמי איך אפשר להגיע למצב שהמטפל שכיביכול אמור היות סובלני תומך ומעצים, הוא בעצם תוקפני ומתאכזר למטופל עד כדי תקיפה מינית, כפי שפורסם. חשבתי על כך רבות ובמאמר זה אפרט את הסיבות שיכולות להוביל מצב מסוג זה.

אנושיות, זו מילה חזקה, אני חושבת שרובנו שואפים  להיות אנושיים כמה שיותר ולפגוש אנשים אנושיים, עם זאת לאורך החיים אנו מגלים שקשה לשמור על אנושיות. המצב הביטחוני, הכלכלי והחברתי כמעט ולא מאפשר לנו לשמור על אנושיות.
למעשה אנו חוווים סוג של שחיקה, כך לדעתי חווה המטפל בבית החולים הפסיכיאטרי. בתקופה הראשונה של עבודתו, הוא בדר"כ מגיע עם תפיסה חיובית שהוא יכול לעזור לחולה לשקם את חייו ולחיות חיים עם רווחה נפשית. לאורך הזמן   המטפל נשחק, לא מצליח  לעזור למטופל, כפי שהיה רוצה, לעיתים ההפך לא רק שהוא לא מצליח לעזור, הוא רואה את המטופל במצבים הקשים ביותר של חוסר היגנייה, אלימות פיסית ומילולית והזנחה טוטאלית. ככל שהמטפל נחשף למצבים אלו הוא חש לעיתים חוסר אונים, תחושה שעבודתו חסרת ערך, כי הוא לא מצליח לראות משהו מעבר לכרוניקה של המחלה.
וכך למעשה נוצר תסכול. ברגע שנוצרת תחושה מסוג זה, הדרך הנכונה היא שההנהלה, הצוות הבכיר  יכיר בתחושות אלו, ייתן הדרכה ואף יתגמל כספית. בנווה יעקב לא רק שההנהלה לא ניסתה לטפל בקשיים של המטפלים, היא נתנה לגיטימציה להוציא את התסכול באמצעות אלימות פיסית כלפי המטופלים.
באופן אישי כאדם שעובד במערכת השיקום במשך למעלה מעשור הזדעזתי רבות מהכתבה אודות נווה יעקב. כעסתי מאוד שיש מוסדות מהסוג הזה ושאלתי את עצמי מה אני כעובדת בתחום השיקום יכולה לעשות כדי למנוע מצבים מהסוג הזה. חשבתי רבות על השאלה הזו והבנתי שאדם שפוגע בחסרי אונים הוא בעצמו חסר אונים ויתרה מכך הוא אדם שבעיני איבד צלם אנוש ואין מחילה על התנהגות כזו.
 

מאמר זה טרם דורגמרתקמענייןנחמדסבירגרוע


מה דעתך על נווה יעקב- אנושיות המטפל ?
תגובתך:
כתובת אתר: //:HTTP
שם: אימייל : קבלת תגובות לאימייל
פרסום תגובה

ידוע כמטפל חסר אונים,