הכותבים במנטליקה מרוויחים תמלוגים מהפרסומות, רוצה גם? ההרשמה בחינם!
שלום_הציבור_אל_מול_זכויות_אדם

שלום הציבור אל מול זכויות אדם - בעיית המסתננים ודרכים לפתרונה


במציאות של דרום ת"א אנחנו נאלצים לשאול השאלה - האם המדינה הפקיעה את הבטחת שלום אזרחיה לטובת אי פגיעתם של זכויות המסתננים כמבקשי מקלט? לכאורה זהו אבסורד כי המדינה תעשה דבר כזה לאזרחיה. אולם במבחן התוצאה אנו רואים שזה אכן מה שנראה על פני השטח במדינתנו.
עקב חקיקת חוקי יסוד בשנת 92' מדינת ישראל קיבלה על עצמה את זכויות האדם כערך עליון עבורה. מאז השימוש בזכויות אילו גבר וקיבל את נחלתו בסיסמאות הזרם השמאלני-דמוקרטי. בעקבות השימוש המוגבר בזכויות אילו נאלצנו לשאול את עצמנו: מה יותר חשוב - הבטחת שלום הציבור או זכויות אדם?. אכן התלבטות זו מביאה אותנו לידי סתירה כאשר מחד אנחנו קוראים לשחרור המסתננים ממעצרים ממושכים מהחולות, ומאידך אנחנו קוראים להסיר מעלינו את עול המסתננים אשר מרבצים ומשוטטים להם ברחובות דרום ת"א. אולם ישנן כמה אפשרויות ליישוב הסתירה הזו ולפתרון הבעיה הנידונה.

ראשית אפתח ואומר ששלום הציבור הוא ערך קדוש יותר מזכויות האדם. הסיבה לכך היא משום שפגיעה בציבור גדולה בהרבה מפגיעה באינדיבידואלים שזכויותיהם נפגעו. כאשר הדבר נעשה כדי להיטיב את החברה בכללותה אז אין מניעה לעשות זאת אך החברה בכללותה כוללת בתוכה גם את האינדיבידואלים שזכויותיהם נפגעו. לכן יש למצוא דרך להיטיב עם אזרחי המדינה בדרום ת"א אשר סובלים מפלישת המסתננים לשטחיהם, וזאת למנוע עוד פשיעה באזורים מוחלשים. 


שנית אנחנו יכולים להסתכל על המצב בצורה אחרת, מההיבט הכלכלי, כלומר מה יעיל לחברה בכללותה? ובכן לכולנו יהיה יעיל אם המסתננים לא יהוו מכשול להמשך חיינו, והאזרחים יוכלו לחיות ברמת חיים סבירה כמקודם. אולם אנחנו נצטרך להכריע בדבר גורל המסתננים על מנת שנגיע ליעד הנחשק. אני מציע דרך מן ההיבט הכלכלי: מתן אשרת עבודה לכל המסתננים על מנת שיוכלו לעבוד ולהתפרנס בכבוד (דבר שלא התאפשר מקודם) והצבתם במעגל התעסוקתי בהקדם. כתוצאה מכך רמת הפשיעה תרד משום שהם יתעסקו בעבודה במקום בפשיעה, ומה גם שהם יהיו ברי עונשין ויישפטו ע"פ חוקי העונשין של מדינת ישראל כתושבים זרים. ואילו היינו בוחרים בפליטתם מהחברה הישראלית בחזרה לארצותיהם, בחירה זו הייתה עולה לנו, האזרחים, הרבה מאוד כסף למימון ריכוזם, פיקוחם והטסתם משדה התעופה, ולכן הדרך הראשונה יעילה יותר כלכלית.

אבל (וזה האבל הגדול!) אם נבחר בדרך השנייה מההיבט המוסרי ובעל תחושת הצדק, נתייחס אליהם כמבקשי מקלט והמסתננים יישארו בעמדתם הנוכחית כפליטים ובלי הכוונה מרשויות המדינה כיצד עליהם לנהוג במדינה דמוקרטית. על כן גישה זו לא נותנת מענה הולם לצרכינו כאזרחים ולצרכם כפליטים המעוניינים להשתלב במדינה. 

מסקנתי היא כך: יש לתת למסתננים את האפשרות להפוך לאזרחי המדינה תוך שילובם במעגל התעסוקתי וביסוס מעמדם המשפטי כברי עונשין כגמול והרתעה למעשי פשיעה עתידיים. כך נוכל לקיים מדינה דמוקרטית תוך התייעלות כלכלית לחברה הישראלית בכללותה.


 
מאמר זה טרם דורגמרתקמענייןנחמדסבירגרוע


מה דעתך על שלום הציבור אל מול זכויות אדם - בעיית המסתננים ודרכים לפתרונה ?
תגובתך:
כתובת אתר: //:HTTP
שם: אימייל : קבלת תגובות לאימייל
פרסום תגובה