הכותבים במנטליקה מרוויחים תמלוגים מהפרסומות, רוצה גם? ההרשמה בחינם!
cristians

מכירים את זה ש...


קצת הסבר על השכנים הנוצרים והזרמים בינהם !
הזרם האורתודוקסי :

הנוצרים השייכים לזרם זה חיים ברובם ביוון ובארצות מזרח אירופה: רוסיה, אוקראינה, רומניה ועוד. בימי הביניים קיבלה האוכלוסייה שחיה בארצות אלה את הדת הנוצרית, בעקבות פעילותם של מיסיונרים - שליחים המפיצים את הנצרות. מיסיונרים אלה יצאו מבירת האימפריה הביזנטית - קונסטנטינופול.
גם בארצות המוסלמיות שלחופי הים התיכון ובמדינת ישראל חיים מיעוטים של נוצרים אורתודוקסים.לזרם האורתודוקסי אין מנהיג המקביל לאפיפיור.
הכנסייה הנוצרית האורתודוקסית בנויה מ- 15 כנסיות לאומיות עצמאיות, וביניהן הרוסית, היוונית, הסרבית, הבולגרית והרומנית. ראש הכנסייה הנוצרית בכל אחת מהן קרוי פטריארך. שפת הפולחן המסורתית בזרם האורתודוקסי היא יוונית.

הזרם הקתולי :
 

רוי גם "הנצרות המערבית". ההנהגה הדתית בזרם נוצרי זה בנויה בצורה היררכית, ומנהיג הזרם -האפיפיור - יושב ברומא ונחשב ליורשו של בכיר השליחים, פטרוס. שפת הפולחן המסורתית בזרם הקתולי היא הלטינית. לכנסייה הקתולית שייכים מסדרי נזירים ונזירות, החיים בבתי מנזר.

מהמאה ה- 5 ועד המאה ה- 12 הביאה הכנסייה הקתולית להתנצרותם של השבטים עובדי האלילים שהתיישבו במערב אירופה, בצפונה ובמרכזה - אירלנד, אנגליה, סקנדינביה, גרמניה, פולין וצ'כיה של ימינו.
בשנת 1054 חל נתק בין האפיפיורות, מנהיגת הנוצרים במרכז אירופה ומערבה, לבין הנוצרים שבמזרח אגן הים התיכון. נוצרים אלה השתייכו מאז לזרם האורתודוקסי .

הזרם הפרוטסטנטי :

מן המילה "פרוטסטטיאו ", שמשמעותה בלטינית "מחאה ". הפרוטסטנטיות היא תנועה דתית נוצרית שהחלה לפעול בראשית המאה ה- 16 בראשותו של כוהן הדת הגרמני מרתין לוטר .

התנועה הפרוטסטנטית מחתה נגד שחיתות האפיפיורים ושינתה כמה ממרכיבי האמונה הנוצרית. הזרם הפרוטסטנטי מתנגד לסמכות הבלעדית שהעניקה לעצמה הכנסייה הנוצרית לפרש את כתבי הקודש, וטוען לזכותו של כל מאמין נוצרי לקרוא בעצמו בכתבי הקודש ולפרשם. התנועה הפרוטסטנטית אף דחתה את האמונה שאנשי הכנסייה מתווכים בין האדם לאל, ולכן ביטלה את הסקרמנטים, פרט לטבילה ולסעודת האדון. הפרוטסטנטים ביטלו גם את מדרג אנשי הכנסייה, המבוסס על מינוי כל כוהן דת על ידי הכוהן הבכיר ממנו.

הפרוטסטנטיות ביטלה את האמונה שהנזירות יכולה להוביל את האדם למדרגה רוחנית גבוהה יותר. היעדר סמכות פרשנית וביטול המדרג של אנשי הכנסייה גרמו לפיצול רב בעולם הפרוטסטנטי ולהיווצרות זרמים וכיתות. רוב האוכלוסייה בארצות סקנדינביה, הולנד, צפון גרמניה, ארצות הברית ואוסטרליה שייכת כיום לזרמים הפרוטסטנטיים השונים.

 


קתולים אורתודוקסים פרוטסטנטים
המילה קתולי פירושה אוניברסאלי. זרם המרכזי והגדול בנצרות. המילה אורתודוקסי פירושה אמונה ישרה – הדרך הנכונה. הפרוטסטנטים הם אנשי המחאה – הגזירה וההוכחה.
הגרסה השניה בנצרות הגרסה הראשונה בנצרות הגרסה השלישית בנצרות
  בשנת 1054 – פיצול מהקתולים פיצול על פיצול – המפץ הגדול: מקומות – חיבור דתיים + חברתיים
קם בספרד בימי הביניים האמצעיים. קם בעיר קונסטנטינופול (איסטנבול שבתורכיה) – ביזנטיון – הנצרות האורתודוקסית המזרחית. תחילת המאה ה- 16 בגרמניה ע"י מרטין לותר
מיליארד אנשים בעולם רבע מיליון אנשים בעולם רבע מיליון אנשים בעולם
המרכז בוותיקן ברומא – יש  אפיפיור יש פטריארך– המרכז היה קונסטנטינופול. אין מרכז גיאוגרפי
אחדות וסמכות כאשר האפיפיור עומד בראש הפירמידה. אין קשר לאזור הגיאוגרפי 5-6 פטריארכיות לאומיות ועצמאיות. קופתים, יוונים, רוסים, אתיופים, גיאורגים. בנוי מכתות (המורמונים) וזרמים
תפיסה על לאומית תפיסה לאומית – אוטו-קפלה פיזור ופיצול
יש הפרדה בין דת ומדינה דת ומדינה יחד יש הפרדה בין דת ומדינה אבל מוסר הדתי = מוסר אזרחי.
7 סקרמנטים 7 סקרמנטים – אבל אפשר להתגרש וכמרים ברמה נמוכה יכולים להתחתן 2 סקרמנטים
היסוד בפורגטוניום – השמים למעלה והארץ למטה. הווידוי מספיק ואין פורגטוריום אין הפורגטוניום
תיאולוגיה. השילוש הקדוש: 1) הבן, 2) האב, 3) רוח הקודש. הבן הוא האלוהות החשובה ועליונה ביותר. השילוש הקדוש: 1) האב, 2) הבן, 3) רוח הקודש. האב נמצא מעל הבן ומי שמשפיע על רוח הקודש זה רק האב. השילוש הקדוש: 1) הבן, 2) האב, 3) רוח הקודש. כמו הקתוליים.
האדם הוא ייצור שלחטא וכפרתו – הוא אדם רע טעות ותיקונה – האדם טועה ואפשר לתקן הגזירה וההוכחה
ייסורים (בשר) – ישו על הצלב, סבל עם דמעות ניצחון של ישו – הוא לא על הצלב (הצלב ריק)  


(המידע נלקח מספריית מטח ומהאתר רב  היבטיים  על  ארץ  ישראל)

 


מה דעתך על מכירים את זה ש... ?
תגובתך:
כתובת אתר: //:HTTP
שם: אימייל : קבלת תגובות לאימייל
פרסום תגובה

ידוע ככדאי לקרוא,מודעות,רוחניות,תרבות,נצרות,זרמים
נכתב ע"י Roilm
בתאריך: 11/09/2013
ליאור מרגוליס בן 21

13 מאמרים | 29483 כניסות
 השארת תֶּשֶׁר לRoilm
חברים אני משקיע וכותב, כל שקל יחשב!
נהנתם? נשמח לקבל לייק מכם!