הכותבים במנטליקה מרוויחים תמלוגים מהפרסומות, רוצה גם? ההרשמה בחינם!
depression

מדוע נשים סובלות יותר מדיכאון?


השכיחות היחסית של הפרעת הדיכאון הקשה גבוהה יותר אצל נשים מאשר הגברים. מה הסיבה לכך? מה אפשר ללמוד מזה? והאם אפשר לעשות משהו בנידון?

הפרעת הדכאון הקשה היא תחושת דיכאון, כמו שחווה אי פעם כמעט כל אדם, אך בצורה כל כך קשה שהיא מפריע לתפקוד היומיומי של האדם. היא מאופיינת בעצב ויאוש, ירידה בתיאבון, הפרעות שינה, חוסר מוטיבציה לעשייה או להיפך- חוסר מנוחה, האשמה עצמית, ירידה בריכוז ולפעמים אפילו חשיבה על התאבדות והתאבדות. הערכות על שכיחותה של ההפרעה בקרב האוכלוסיה מגלות כי שכיחות המחלה אצל נשים הוא 21%, לעןמת הגברים, שבקרבם שכיחותה היא 13%. ובכן, למה?

אמנם נמצאה זיקה תורשתית מסויימת לנטייה לדכאון, הדכאון, ללא ספק, מתפתח בעקבות חוויות טראוומטיות בחיים. כאן צריך לציין, כי אותה חוויה תתקבל בצורה שונה ברמת הטראוומה שהיא מעוררת אצל אנשים שונים. בסופו של דבר הכל תלוי באיך אתה מסתכל על החוויה הזו, איך אתה מתייחס אליה ואיך אתה מתמודד איתה. מחקר שערכה סוזן נולן-הוקסמה מראה הבדל מהותי בין גברים לנשים לגבי אופן ההסתכלות שלהם על התרחשות מסויימת. מהרגע שמצב הרוח הרע מתחיל, הנשים נוטות יותר לשים לב לתחושה שלהן ולחשוב על הסיבה שלה ועל ההשלכות האפשריות של גורם התחושה לגבי העתיד. לעומתן הגברים נוטים יותר להסיח את הדעת ממצב רוחם באמצעות תעסוקה בעניינים לא קשורים כמו קריאה או פעילות גופנית. לדבריה של החוקרת, הבדל זה מהווה את מהות ההבדל המגדרי לגבי דיכאון. החיטוט העצמי של הנשים וההעמקה ברגשות השליליים מהווים גורם בטוח להעצמה שלהן, ובכך הן מעלות את הסיכון לדכאון. אם כן, נשים! קחו לעצמכן לקח מאלה שסובלות כבר מדכאון ותנסו לא להתייחס לרגשות למעלה מצומת הלב שהם באמת דורשים. אם לא תשימו לב לעצבות, לדכאון ולייאוש הם פשוט יעברו להם, והחיים ימשיכו הלאה. מי שנתפס בדכאון ומחטט בו שוקע אליו עוד יותר!

לסיום ארגיש לחובה לציין כי יש סיבה נוספת לשכיחות הגבוהה יותר של הפרעת הדכאון בקרב הנשים. הסיבה היא: לנשים יש יותר סיבות להיכנס לדכאון. פשוט מאד. הסיכוי להטרדה או להתעללות מינית או גופנית גבוהה בהרבה אצל נשים. בנוסף, הנשים הן אלה שבדרך כלל נשארות עם הילד/הילדים כשמדובר במשפחות חד הוריות, וכן הן המטפלות העיקריות בהוריהם הזקנים. נתונים אלה מעודדים יותר עוני בקרב הנשים, שהוא גם גורם לדכאון. כל עוד הבדלי מגדר אלו עתידים להתקיים, תשאר הפרעת הדכאון אצל נשים גבוהה יחסית.מה דעתך על מדוע נשים סובלות יותר מדיכאון? ?
תגובתך:
כתובת אתר: //:HTTP
שם: אימייל : קבלת תגובות לאימייל
פרסום תגובה

ידוע כפסיכולוגיה, הפריעה, נפשית, נפש, טיפ, טיפים.