הכותבים במנטליקה מרוויחים תמלוגים מהפרסומות, רוצה גם? ההרשמה בחינם!
newestanti

האנטישמיות החדשה דנדשה


מרשמי עבודתי עם ארגונים בינלאומיים בגדה המערבית, תובנות שהגעתי אליהן משיחה עם נציגים זרים שעשו מאמצים להבין את מורכבות המצב בשטחים.
באחרית הימים יגידו עלינו שאנחנו עם בעייתי, שלאורך כל ההיסטוריה שלו טען שהוא נרדף, ושהוא שנוא על העמים האחרים. יגידו שהיינו מלאי חשיבות עצמית, ושהתייחסנו ברצינות רבה מדי להערות שמיעוט היה מעיר בכל תקופה. היסטוריונים יגידו שלא יכול להיות שתמיד כולם שנאו את היהודים, ושאולי השנאה הזו הייתה מוצדקת. ינסו למצוא סיבות מדוע אותו "עם סגולה" נשאר במוקד השיח בין הלאומים, ומה גרם לו להתייחס לעצמו בכזו מגלומניה. כיום אנחנו חיים את זה, ואנחנו יודעים מה נכון ומה לא נכון. כיום ישנם עוד מעט יהודים שעל עורם ועל משפחתם חוו זוועות מתקופה של אנטישמיות אחרת, אולם באחרית הימים נאבד את הגושפנקה הזו. אולי, אם ננצח, נוכל לספר את הסיפור מנקודת מבטנו. אולי נוכל להציג את הדברים כפי שהיו. אבל המספרים אינם לטובתנו, ובקרב על ההיסטוריה של אחרית הימים איש לא יכול להיות אופטימי.
בשיעורי היסטוריה לימדו אותנו על ההבדלים בין שנאת ישראל המסורתית לבין האנטישמיות המודרנית: ההבדל המרכזי טמון בערכים המובילים של כל תקופה. שנאת ישראל המסורתית מקורה בריבונות הדת, שהכתיבה את הערכים ואת הקודים המוסרים. היה ברור וידוע שהיהודים הם אלו שצלבו את ישו, או הלשינו עליו, או ירקו לו במרק, או הטביעו, חנקו, תלו, ירו, צלבו, כרתו, עינו, תלשו, קרעו, שפכו או כל דבר אחר- גרמו לכך שהמשיח אלוהים בדמות אנוש חזר השמימה. מעניין לחשוב מה המוסלמים אמרו עלינו באנטישמיות זו, אבל אני מדבר פה על העולם הנוצרי בעיקר, בתקופה שהכפר הגלובלי היה מרוכז באירופה. עם תחילת המאה ה-19 העולם הגיע לשיאה של מהפכה ערכית, שהתאפשרה בזכות שלל גורמים שמעבר לתרומתם המדעית, אמנותית והיסטורית, השפיעו- במתכוון- גם על עולם הערכים השולט. התהליך של תחייה מחדש הביא עמו את התפישה האנליטית, היא המדע. טיעונים כמו דין שמים ורצון האל איבדו את משמעותם, והאנשים החליטו שהוכחה לפי החוקים החדשים- חוקי המתמטיקה, הפיזיקה ודומיהם- היא הנחוצה כדי שמשהו יהיה נכון. העם דרש מריבונו שיוכיח את עצמו, ועל מצע המדע הזה התפתחה האנטישמיות החדשה. היהודי כבר אינו נגע דתי, אלא גזע שמחקרית הוכח שמזיק לעולם. הערכים שמקבלים את השמות היפים של נאורות, השכלה, התעוותו עם הזמן והפכו לדת בשינוי אדרת. אותו אל שברא את העולם ואת האדם בצלמו, הוא זה שגרם לתאים להתפצל ולכוכבים לנוע בשמים. אם לפניכן השמש באה כי ביום הרביעי היא נוצרה, היום היא נוצרה לפני מיליוני שנים וכדור הארץ נמשך אליה בסיבוב. ואם פעם היהודי היה רוצח האלוהים, הרי שהיום הוא רוצח האנושות. "זה ידוע, זה מוכח, זו תיאוריה מתקבלת על הדעת". קו הערכים הזה, שהביא לנו את היטלר, שלט ביד רמה בעולם ממש עד לאחרונה.
אני לא בטוח איך יקראו לעידן שלנו באחרית הימים, אבל כשאני מסתכל על האנטישמיות בה אני נתקל היום, אם אני אמשיך את הכיוון שלפיו האנטישמיות נשענת על הערכים השולטים של התקופה, אולי אוכל לקרוא לזה עידן המסכנים, או העידן ההומניטרי... מודה שאני לא בקיא בתאריכים, ולא יכול להגיד מתי קו הערכים התערער שנית. עניין שאני פגשתי במהלך השירות הצבאי שלי ולא ברור לי אם הוא היה קיים גם קודם לכן או שחיכה במיוחד לי. הוא מריח חדש, הוא עולה לכותרות שלא היו בעבר, והוא עדיין לא בשלב שילמדו אותו בשיעורי היסטוריה. האנטישמיות החדשה דנדשה- זו שבאה אחרי עידן המדע- היא אותה שנאה שמשאירה אותנו בכותרות, גם כשיש רצח עם בסוריה, וגם כשבתימן שורפים אנשים, וגם כשארצות הברית מסרסרת עם בשביל הנפט שלו ואיראן בונה ביודעין נשק גרעיני. השנאה הזו, שיוצאת מכלל פרופורציה, מתעטפת בערכים ששולטים בעולם שלנו- קוראים לשחרור עם כבוש, וכנגד העברה בכפייה של נוודים כדי להשלים את תוואי חומת ההפרדה. מילים כבדות שמתארות מציאות מאתגרת, ומאלצות את הגורמים הרשמיים שצריכים לדאוג לתת את הכלים לשגשוגו של עם ישראל- אותו העם שהביא את ה-USB, הטפטפות, טכנולוגיית התפלת השפכים, והווייז- אותם גורמים נאלצים להשקיע מאמצים עילאיים להוכיח שאנחנו צודקים, ושאנחנו לא מפלצות. טריקים זולים של דיפלומטיה כדי לנצח בסכסוך ארוך שנים, ומתן מענה לטענות קשות שכל מדינה אחרת באזור יכולה ליהנות מההפקר.
אני לא תומך השלטון, וגם לי יש את הביקורת על פעילות הממשלה, אבל חשוב לי שאיש לא יתבלבל- גבולות הביקורתיות וההומניטריות נפרצו אל מול מושג כבד יותר מאשר "כיבוש", "אפרטהייד" והפרדה. והמושג הזה הוא אנטישמיות. לא אנטישמיות מסורתית שנשענת על ערכי דת, או אנטישמיות חדשה שבנויה על עקרונות מדעים. זוהי אנטישמיות חדשה דנדשה, שעומדת על מצע מתייפייף של טוהר מידות ושל זכויות האדם. אנטישמיות שבוחרת להציג את העם שלי באור חדגוני, ולא מעירה על הקיסם בעין שלה עצמה. זו לא ביקורת לגיטימית להחרים את ישראל, ופעילותם החד צדדית של האומות שאמורות להיות מאוחדות כנגדי, כנגד המשפחה שלי, החיילים שלי והמנהיגים שלי, היא לא פעילות בעד שלום. זוהי אנטישמיות, ובאחרית הימים יגידו עלינו שבתקופה הדתית היינו רוצחי קדושים, בתקופה המדעית היינו גזע נחות ובתקופה האנושית היינו אויבי האנושות.


מה דעתך על האנטישמיות החדשה דנדשה ?
תגובתך:
כתובת אתר: //:HTTP
שם: אימייל : קבלת תגובות לאימייל
פרסום תגובה

ידוע כאנטישמיות בימינו , אין מנוס מביקורת מבחוץ , עולם מתייפיף , ערכי אבסורד