הכותבים במנטליקה מרוויחים תמלוגים מהפרסומות, רוצה גם? ההרשמה בחינם!
scouting_talents

סקאוטינג - נקודות מפתח להצלחה בכדורגל בגיל נערים א' ונוער


זה לא קל לזהות את המשתנים אשר חיבורם יעיד על פוטנציאל השחקן להיות מקצוען בעתיד. זה מחייב יכולת אנליטית ופוקוס מחשבתי עם אישיות ממושמעת לצפות במשחק בעיניו של הסקאוט. מאת: מתי שפירא
זה לא קל לזהות את המשתנים אשר חיבורם יעיד על פוטנציאל השחקן להיות מקצוען בעתיד. זה מחייב יכולת אנליטית ופוקוס מחשבתי עם אישיות ממושמעת לצפות במשחק בעיניו של הסקאוט. על הסקאוט לעבד רק את מה שראינו טוב יותר מאשר לשאוב רעיונות מדעות קדומות, במקום להיות שבוי בקסמו של המשחק כאחרון האוהדים של המשחק היפה, חייבת להיות לנו היכולת והבטחון לספק הערכה החלטית לגבי השחקן אחריו אנו עוקבים.
עלינו למקד את תשומת הלב לפרטים הקטנים כדי לזהות כדורגל מוכשר. נעזרתי בחוכמתו הרבה של דייויד פליט, כדורגלן ענק ומנהל הכדורגל של טוטנאהם בעבר. כיום פרשן כדורגל בכיר באנגליה. הוא מתמקד ב-4 משתנים אשר מניסיונו עוזרים באיתור הכשרונות:
ט.א.א.ם – טכניקה, אינטליגנציה, אישיות, מהירות.
טכניקה
"אני לא מאמין שאתה חייב להיות בעל תעודת פרו של EUFA או כל דרג של מאמן מוסמך כדי להעריך טכניקה, למרות הכל אני מאמין שאתה חייב כישורי כדורגל וניסיון רב כדי לנהל ולאמן בתהליך פיתוח השחקן, אבל כדי להעריך טכניקה, מספיק שיש לך את ההבנה של כל הכישורים הטכניים אשר צריכים להיות מבוצעים על ידי השחקן, על ידי מעבר מוחי בנבכי חוברות ההדרכה המקצועיות כיצד התרגיל או התנועה הטכנית חייבת להיות מבוצעת, זהו למעשה תהליך הסקאוטינג שאני ממליץ עליו בפני אנשי צוות האימון, תהליך ההערכה הינו מהאמצע לסוף. בשלב זה הם יכולים לבצע הערכה טכנית לגבי יכולות השחקן. כאשר מעריכים שחקנים צעירים עלינו לראות, עד כמה יש ביכולת השחקן לשפר את כישוריו. אבל כאשר נצפה כסקאוטים ביכולות הטכניות של השחקן, אני ממליץ תמיד לזכור את ההגדרה הבאה: היכולת לבצע היטב את הכישור הספורטיבי באופן רציף, במהירות הנדרשת, תחת עייפות ולחץ מתמיד בסביבה תחרותית".
לדומגא: תביטו בזינאדין זיידאן שזכה בגביע האלופות בשנת  2002 וכבש. שחקן מהרמה העולמית הגבוה ביותר, מבצע באופן מושלם את התרגיל הקשה ביותר באופן מושלם, תחת לחץ של אחד המשחקים ברמה הגבוה ביותר בעולם הכדורגל – גמר ליגת האלופות וכדובדבן בראש עוגת הקצפת, משחק עבור אחת משלושת הקבוצות הגדולות בעולם – ריאל מדריד. זידאן הינו מגדולי השחקנים שהעולם ראה מעודו, עם ביצוע ויכולות טכניות מושלמות. אז כאשר אנו עוסקים בסקאוטינג והערכה עלינו להתייחס לכמה נקודות בכובד ראש:
1. עד כמה יעילה הנגיעה הראשונה בכדור כאשר אנו מקבלים כדור תחת לחץ של שחקן יריב?
2. האם יכולת הבעיטה משתהה, כאשר נמצאים במצב של אחד על אחד עם השוער, מתי יש לו זמן לחשוב?
3. עד כמה השחקן חזק ונחוש לזכות בתקול אווירי, כאשר הוא מתמודד עם שחקן יריב גבוה, חזק, אתלטי ואגרסיבי?
4. האם קיימים פערים ביכולת הטכנית כאשר השחקן מתמודד מול שחקנים באיכויות גבוהות?
5. האם מהירות המסירה מואטת ב- 10-15 דקות האחרונות של המשחק?
6. כמה מסירות קדימה מדויקות הושלמו בשליש ההתקפי של היריב?
ביצוע ההערכה של היכולת הטכנית של השחקן הינה חלון למוחו של השחקן. עלינו להכיר את ידידיו וחבריו המשפיעים עליו, מי מוכשר באופן יוצא דופן בקטרגל במשחקון של חמש על חמש. אבל כאשר יש להם את ההזדמנות וניגשים למשחק במטרה להרשים סקאוט במשחק או במבחנים במועדון מקצועני, הם נכשלים. וזה לא בגלל העדר יכולת טכנית, אלא חסר להם הבטחון העצמי לבצע כאשר הם תחת לחץ. לכן כאשר אנו מעריכים יכולות טכניות ופיזיות, עלינו תמיד לזכור שהמוח נוטל חלק פעיל במיוחד ולא רק בכדורגל אלא בכל ספורט הישגי.
אינטליגנציה
לזהות את אינטליגנציית המשחק של הכדורגלן, זהו המקום שבו הסקאוט המקצועי באמת רואי לתגמולו הכספי. היכולת לצפות ובאמת לנתח את פיקחות וחוכמת השחקן הינה יקרת ערך. זה מה שמבדיל בין סקאוט ישר לבין סקאוט טוב ועבור רוב המעורבים בכדורגל חובבני התכונה הקשה ביותר לזיהוי ולהסבר. לדעתו של דייויד פליט "אינטליגנציית משחק הינה מה השחקן עושה כאשר הכדור אינו ברשותו (לדוגמא: שחקן טוב לפני שקיבל את הכדור יודע להיכן הוא עומד למסור אותו). אוהדי הכדורגל צופים במשחק, מתייחסים למרכיבי המשחק עצמו, אבל זהו רק מרכיב אחד ביכולת להעריך שחקן כשרוני. להעריך אינטליגנציית משחק של שחקן, מתחילה בשלב שהכדור אינו ברשותו, במיוחד מה הוא עושה לפני ואחרי שהכדור היה ברשותו. אני אנסה לתמצת איך לזהות רמת אינטליגנציית משחק, כנגזרת משיחות עם מאמנים ופרשני כדורגל בטלביזיה. הגדרות אלו מתארות אינטליגנציית משחק של שחקן במגרש:
1. "הוא רואה את תמונת המשחק בראשו". זה מתייחס לאינטליגנציה המרחבית של השחקן, חשוב שהוא משחק עם "ראש מורם". באופן מתמיד סורק את המגרש מסביב ומסוגל לעבד את המידע שראו עיניו במוחו. הוא יכול לפתח תמונת משחק / מגרש, היכן נמצאים כל השחקנים של קבוצתו ושל קבוצת היריבץ זה מאפשר לו לזהות במהירות "שטחים פתוחים" ולהשתמש במידע זה למסור לשחקן מקבוצתו, שחקנים ללא יכולת זו לא יראו את השטח למסירה. זהו מתת אל יוצא דופן לשחקן אשר הכדור בשליטתו, ככל שהשחקן מסוגל לבנות תמונה זאת במוחו, כך הוא ניחן באינטליגנציית משחק גבוהה יותר. אם תצפו בוידיאו המציג את מרכז המגרש של ברצלונה, אנו נראה כיצד צ'אבי סורק את המגרש מסביבו, מעבד את המידע ורואה היכן ממוקם אינייסטה כדי להשתמש בו למסירה ולשחרר אותו לצד שמאל.
2. "תמיד יש לו זמן". תכונה זו הינה פועל יוצא של הבטחון שיש לשחקן ביכולתו הטכנית והיכולת לאתר שטחים שבהם יוכל לקבל את הכדור. אפילו במצבים של משחק לחץ, כאשר המרחב הפנוי הינו יקר ערך וקבוצת היריב צמצמה את השטחים הפנויים והורידה את הזמן האפשרי לשלוט בכדור. תחפשו את השחקן שאינו נחפז בביצוע של מיומנות כלשהי תחת לחץ. וביכולתו לייצר את המרחב הדרוש עבורו, לדוגמא: ביצוע תנועה (לעיתים, זה יכול להיות מרחק קצר, אפילו שני צעדים) לכיוון שחקן יריב במטרה שיחשבו שהוא נע בכיוון אחד ואז ישנה כיוון במהירות ויהיה ביתרון של שני צעדים קדימה. וכאן הוא יצר לעצמו מרחב פנוי שלא היה מצוי קודם לכן. דני מרפי מפולהאם ופאול סקולס ממנצ'סטר מצויינים במצב זה. תנועות קטנות אלו יוצרות את המרחב הקטן שלא היה שם קודם.
3. "הוא קורא את המשחק היטב". לשחקן לפתח רמת הבנה כזו שמאפשרת לו "קריאת משחק" לעיתים לוקחת זמן ובעיקר מצויה בקרב שחקנים מקצוענים מנוסים או "מתת אל" יוצאת דופן לשחקנים מחוננים מעבר לשנות הניסיון שצברו. תכונה זו לעיתים משפיעה על תפקידו של השחקן במגרש. תחפשו שחקנים אשר חוזים מראש מצבים וממקמים את עצמם בהתאם.  לדוגמא: צפו בחבייאר הרננדז, כיצד הוא מבצע תנועה כלפי שחקני היריב ברחבה או כיצד קלוד מקאללה מצליח להחזיק את אמצע המגרש. יירוט פאסים וביצוע תנועה לשטח שלא כוסה על ידי קבוצת היריב ימנעו מקבוצת היריב לסכן את השער. כאשר נאבחן את אינטליגנציית המשחק, עקרון חשוב הינו "החזרה", אם אנו איתרנו תכונה זו אצל השחקן, האבחון שלנו מדויק. סטטיסטיקות וחקר ביצועים יתרמו לנו לביסוס תכונה זו.
אישיות
ספורטאי עילית, גברים ונשים בעלי מאפיינים שונים, גודל וגזע. אבל כדי להתחרות באופן מוצלח ברמות הגבוהות, לכולם חייבת להיות אישיות. לא כל אחד בקבוצת הכדורגל חייב להיות כמו "הגיבור שלי" – רוי קין. בעל השראה, סטנדרט גבוה של אגרסיה, אישיות חזקה עם נחישות ורצון עז לנצח! רוי קין, המנג'ר שלו במנצ'סטר יונייטד, סר אלכס פרגוסון, אמר את הדברים הבאים: "אם הייתי מציב את רוי קין לייצג את מנצ'סטר יונייטד במשחק אחד על אחד, היינו זוכים בדרבי, באליפות, במירוץ ספינות ובכל תחרות אחרת. יש לו משהו מופלא".
קבוצה מוצלחת בנויה משחקנים בעלי אישיות שונה, גם במגרש וגם מחוצה לו. אבל חייבים להיות ארבעה משתני אישיות, זה כל מה שהשחקנים נדרשים שיהיה להם, למרות שלא כולם מנהיגים חזקים כמו רוי קין, כשרון מבריק וטיפוס מוחצן כמו כריסטיאנו רונאלדו או שחקן שקט כמו אדי, אשר הינו מקצוען-על אשר מוריד את הראש (לא מתנשא) וממשיך בעבודתו ושומר על רמה גבוהה. לדוגמא: נסתכל על הקריירה של דניס איירווין ממנצ'סטר יונייטד ונבחרת אירלנד.
1. נחוש (הרצון לנצח והשאיפה להשתפר).
2. אמונה-עצמית (כמו בחיים יכולות להיות תקופות קשות, חייב להיות רגוע ובעל בטחון).
3. מרוכז (הקרבה מקצועית ורכוז דרושים לביצוע ברמות הגבוהות).
4. כבוד (לחבריו לקבוצה, למאמנים, לצוות המקצועי, לאוהדים ואינו מוריד מערך היריבה).
אתה יכול להיות ביישן, אתה יכול להיות מוחצן, אבל ללא כל התכונות האלה השחקן לא יצליח ברמות הגבוהות. אז איך אנו נאתר תכונות אלו באישיות השחקן? בדומה לזיהוי האינטליגנציה של השחקן. צפיה בשחקן במצבים שונים (כנגד קבוצות חלשות יותר, כנגד קבוצות חזקות יותר) ובתנאי מזג אוויר שונים (גשם / שמש). גם זה יעזור לנו להבין יותר, ניתן להשתמש בקשרים אמינים אחרים, אנשי מקצוע שעבדו עם השחקן שבו אנו מעוניינים. להערכה מדוייקת יותר של אישיות השחקן, אנו נשתמש בשלוש השיטות הבאות:
1. תצפיות של סקאוטים, מאמנים ולעיתים שחקנים שהשתתפו במשחקים איתו.
2. ליקוט אינפורמציות ממקורות ואנשים המכירים את השחקן אישית.
3. פגישה אישית – להסתכל לשחקן בעיניים.
לסכום, כאשר מנסים להעריך את אישיות השחקן מביצועיו במשחק. אני ממליץ להתייחס למשפטים הבאים שנאמרו על ידי אגדת הכדורסל של ציקגו בולס – מייקל ג'ורדן ולראות האם השחקן שעליו אנו חושבים בעל מכנים משותפים עם הנאמר:
1. "אם אתה מנסה להשיג תתקל במכשולים. לי הם היו, לכל אחד הם היו. אבל מכשולים לא צריכים לעצור אותך. אם אתה רץ לתוך קיר, אל תסתובב ותוותר. תתכנן איך אתה מטפס ועובר את זה, תעבור דרך זה או תעקוף את זה".
2. "אני לא מוכן לקבל כשלון, כל אחד נכשל במשהו. אבל אני לא יכול להסכים שלא לנסות.
3. "אף פעם לא פחדתי להכשל".
מהירות
ככל שאנחנו מעריכים, יכולות טכניות מתוחכמות ויוצאות דופן של שחקנים, כמו: סקולס, זידאן, מודריץ', פירלו וצ'אבי, מהירות היא הגורם המפחיד את הגנת קבוצת היריב ומלהיב אוהדים באותה מידה. שחקנים יכולים לעבור ולהתקדם גם מבלי להיות מהירים מאד, כדוגמת השחקנים שהוזכרו, אתה חייב להיות ברמה עולמית בטכניקה, אינטליגנציה ואישיות כדי לכסות על חוסר מהירות גבוה. אני לא איש ביומכניקה, לכן לא אכנס לשלמות, יעילות סגנון הריצה. מהירות הינה התכונה הכי קלה לזיהוי, היא ברורה. שחקנים בעלי מבנה וגודל שונה, אבל כאשר הם רצים על כריות כף הרגל אנו חוזים במהירות. "זה שחקן מהיר", אבל ככל שנטפס לרמות הגבוהות, על השחקן להיות מהיר יותר ולהתמודד עם קצב המשחק. זוהי תכונה שכל קבוצה חייבת להיות מצוידת בה בכדורגל המודרני והמקצועני כיום.
מסקנות
הכתבה דנה בזיהוי כשרון על בסיס ארבעה משתנים: טכניקה, אינטליגנציה, אישיות ומהירות. לנתח נקודות חוזק של שחקן, גובה וכושר גופני הינם בסדר עדיפות שני ורק לאחר זיהוי רמת הכשרון. לכן הדגשתי נקודות אלו לתהליך ההערכה. זה נכון בעיקר כאשר מעריכים פוטנציאל וכשרון בקרב שחקנים צעירים, אשר מצויים בתהליך התפתחות פיזי מתמיד.


מה דעתך על סקאוטינג - נקודות מפתח להצלחה בכדורגל בגיל נערים א' ונוער ?
תגובתך:
כתובת אתר: //:HTTP
שם: אימייל : קבלת תגובות לאימייל
פרסום תגובה

ידוע ככדורגל,כשרונות,איתור, מאפיינים