הכותבים במנטליקה מרוויחים תמלוגים מהפרסומות, רוצה גם? ההרשמה בחינם!
עוזרת_בית

תשובות לשאלות נפוצות בנושא עוזרות בית


העסקת עוזרות בית אינה דבר של מה בכך, והסיטואציה מעלה לא פעם שאלות רבות בנוגע לתנאי העסקתן, אופי העבודה אותה מותר או אסור להן לעשות, גובה שכרן וכיוצא בזה. במאמר זה נרכז את מיטב השאלות הנוגעות להעסקת עוזרות בית, ונתחיל בשאלה הבסיסית ביותר: לשם מה יש צורך בעוזרת בית?
מתי עולה צורך בעוזרת בית?
כיום, נשים רבות בוחרות לפתח קריירה עצמאית או שהן נוטות לעבוד שעות רבות מחוץ לבית. במקרים כאלו, סידור הבית מקבל עדיפות משנית ויש צורך בעוזרת בית. מצב נוסף בו נהוג להעסיק עוזרות בית הוא לאחר לידה. בחודשים הראשונים לאחר הלידה, היולדת עייפה מדי מכדי לדאוג לארגון השוטף של הבית, ובעיקר היא מתקשה לנקות באופן יסודי את הדירה. המצב דומה בחודשי ההריון המתקדמים אז גם מקובל להעסיק עוזרות בית. כך גם במקרה של חולי או  נכות, חלילה.
 
היכן ניתן למצוא עוזרות בית טובות?
ההגדרה מיהי עוזרת בית "טובה" אינה חד משמעית ואולי אפילו דורשת ניסוח מחודש. כך או כך, כאשר מחפשים עוזרת בית טובה, מתייחסים למספר תכונות אופי וביניהם: אמינות, יעילות והוגנות. בכדי למצוא עוזרות בית אשר יעמדו בציפיות ניתן לפעול במספר דרכים עיקריות:
-          פנייה לחברת כוח אדם העוסקת בהשמת עוזרות בית
-          מענה למודעה המפורסמת באמצעי התקשורת השונים ובכללם לוח המודעות השכונתי
-          פרסום מודעת דרושים בה מפורטים מאפייני המשרה
-          פנייה לחברות או שכנות המעסיקות אף הן עוזרות בית, או במילים אחרות "מפה לאוזן"
 
מהו שכרה של עוזרת בית?
החוק אינו קובע שכר קבוע לגבי העסקת עוזרות בית, אך הוא מגדיר כי חובה לשלם לפחות שכר מינימום. יחד עם זאת, שכרן של עוזרות בית גבוה בהרבה ומתחיל מ-35 ש"ח ומעלה לכל שעה. השכר משתנה מאזור מגורים אחד למשנו, מאופי והיקף העבודה, ממספר השעות השבועי ומהוותק של עוזרת הבית. 
 
האם עוזרות בית זכאיות לתנאים סוציאליים ומי דואג לכך?
מרגע העסקת עוזרות בית בעל המקום הופך להיות מעסיק לכל דבר ולפיכך מוטלת עליו החובה לשלם לעוזרות תנאים סוציאליים מלאים ובכללם: תלוש משכורת, דמי ביטוח לאומי, ימי מחלה וחופשה, פנסיה, הבראה, פיטורין ועוד. בעל הבית מחויב לשלם גם נסיעות אלא אם כן הוסכם אחרת בינו לבין עוזרת הבית.
 
במקרה בו מעסיקים עוזרות בית דרך חברת השמה, התהליך פשוט בהרבה שכן חברת ההשמה היא זו שמחויבת לדאוג לרישום עוזרות הבית, להפרשת כספים לביטוח הלאומי ולפנסיה, לתשלום הפרשי שכר במידת הצורך, פיטורין, פיצויים וכיוצא בזה. אי עמידה בחובות אלו עלולה לגרור תביעות וקנסות ועל כן יש לטפל בכך במהירות האפשרית. 


מה דעתך על תשובות לשאלות נפוצות בנושא עוזרות בית ?
תגובתך:
כתובת אתר: //:HTTP
שם: אימייל : קבלת תגובות לאימייל
פרסום תגובה

ידוע כעוזרת בית,עוזרות בית,עוזרת-בית,עוזרות-בית,מנקה לבית,מנקה-לבית